Подробиці

У 2018 році державна підтримка на розвиток територіальних громад та розбудову їхньої інфраструктури, у порівнянні із 2014 роком, зросла у 39 разів.

Зокрема, найкраще спрацювали у питанні використання державної підтримки об’єднані громади Закарпаття: усі 6 ОТГ вже мають 18 погоджених комісією проектів на всю суму субвенції — 15,9 млн грн. (майже 16 млн грн).

На Території Тячівської ОТГ у 4 селах — Лази, Тячівка, Руське поле та Округла – із запланованих 13,5 км доріг цьогоріч уже відремонтували 11-ть. На це з міського та державного бюджету виділили близько 7-ми мільйонів гривень.

Іван КЛЕБАН

перший заступник голови Тячівської ОТГ

По закінченню самої великої дороги, яка ж на території громади, це Тячево-Округла. Воно іде не тільки асфальтування. Там проблема була в тому, що треба багато робити трубчастих переходів для того, щоб спустити всю воду, яка збирається і вона не руйнувала дорожнє покриття. Ми закінчили установку трубчастих переходів. Фактично, здамо в експлуатацію всю дорогу, протяжністю 13,5 км. Цю дорогу останній раз ремонтували років 40 тому, можете уявити, у якому вона була стані. І от тепер буквально за 15-20 хв люди будуть доїжджати до Тячева.

Перехід на прямі міжбюджетні відносини дозволяє не лише планувати розбудову інфраструктури, а й оперативно діяти у надзвичайних ситуаціях.

Після сильної негоди у квітні 2016-го, коли вирував сильний град, а далі — дощ, у с. Родникова Гута на Свалявщині розмило більше кілометра дороги, а також зруйновало берегоукріплення. Паводок тоді завдав збитків селу на 4 млн грн. При тому, що річний бюджет Родникової Гути складав 600 тис. грн. Тоді місцеві жителі самотужки взялися  ліквідовувати наслідки негоди. А влітку 2016-го Родникова Гута і ще 8 сіл приєдналися до курортної Поляни, ставши об’єднаною територіальною громадою. Завдяки децентралізації, село отримало право на субвенції від держави та можливість розпоряджатися цими коштами самостійно. І ось цього року повністю відновлено асфальтне покриття (вартістю 1,4 млн грн), звели греблі, відновили містки та берегоукріплення.

Сергій АРЕНДАШ

в.о. старости сіл Родниківка та Родникова Гута (Полянська ОТГ)

Допомагала районна рада. Тоді тим громадянам, у котрих позабирало містки виділили по 8 тис грн. Левова частина робіт почалася, коли створилася ОТГ, об’єдналися. На ось цю підпірну стінку виділено було 174 тис, реально сільська рада таких коштів назбирати не могла, багато треба було б економити.

Окрім покращення інфраструктури, в усіх закарпатських ОТГ триває або завершується процес капітальних ремонтів, переобладнання та утеплення будівель соціальної сфери: садочків, шкіл, будинків культури, а також закладів охорони здоров’я. Триває впровадження новацій у освітній галузі – роботи нової української школи. Так, у громадах всього створено 64 класи, цьогоріч за парти сіли 1162 першокласники. Активно у населених пунктах впроваджують енергозберігаючі технології, відновлюють або встановлюють вуличне освітлення.

ЛАЙФ

Також в ОТГ триває процес підвищення якості надання послуг населенню. Тячівська об’єднана громада була серед перших 24-ох в Україні, де у рамках програми U-Lead відкрили ефективний Центр надання адмінпослуг. Над аналогічним працюють нині у Вільховецькій ОТГ.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК

директор Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування

 Показується динаміка власних надходжень. Громади мають право на державні, освітні, медичні субвенції, подавати різні проекти, але при цьому динаміка зросту (планова) у кожній громаді наприкінці року – більша. Важливо, що усі ОТГ готові брати на себе ще один крок – створювати Центри надання адмінпослуг. Після Тячева, запрацювало у Вільхівцях. Поки у сільській раді, але вони працюють над створенням нового приміщення. Орієнтовно через 3-4 місяці  буде відкриття. Це дасть ще один поштовх, а також змогу додаткового заробітку коштів на цих послугах. Відкриттю сприятиме 2 компонент програми U-Lead, уже пройдені усі етапи.

І хоч в уже створених та діючих закарпатських ОТГ є помітні позитивні зрушення, все ж у загальному рейтингу областей щодо формування громад наш край посідає останню, 24-ту, сходинку. На Закарпатті досі немає Перспективного плану: він не затверджений облдержадміністрацією та не прийнятий обласною радою. Це перешкоджає утворенню нових об’єднань громад та переходу на прямі міжбюджетні відносини із Урядом.

Геннадій МОСКАЛЬ

голова Закарпатської ОДА

Треба вносити зміни до конституції. Якщо у нас чітко написано: порядок змін  меж населених пунктів (які виписані у земельному кодексі, Законі «Про землеустрій», це відноситься до повноважень чітко Верховної ради України, Кабміну, з подання ОДА, міст. Адміністративно-територіальний устрій України складається із АР Крим, м. Севастополя і Києва, іде перелік усіх областей, міст, сіл і селищ. І крапка. Нема такого «об’єднані територіальні громади». Я не дам висновку, поки не буде змін до конституції. От наверху Кабмін сказав: «Так, треба терміново вносити законопроекту про зміни до конституції», будуть зміни – тоді інше.  

Однак, на Закарпатті є чимало громад, які прагнуть об’єднання. Успіхи є у Мукачеві, де до міста готові приєднатися 5 сільських рад. У прикінцевих положеннях Закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік» Кабміну доручено у місячний термін визнати спроможною Мукачівську міську об’єднану територіальну громаду.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК

директор Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування

Ми довго чекали номер 7, думаємо нею стане Мукачівська міська ОТГ. Де-юре вона створена на 99,9%. Без погодження від ОДА, Мукачівська міська із навколишніми селами, направили документи напряму у Міністерство регіонального розвитку (відповідно до Кабміну). У ніч, коли приймався бюджет, а саме поправка про внесення до нього фінансування на Мукачівську ОТГ, була прийнята. Бюджет успішно підписаний Президентом. Постанову треба затвердити Кабміну, і цей процес буде завершено.

Кожна ОТГ розробила власну стратегію розвитку до 2025 року, де серед пріоритетів визначили розвиток бізнесу, туризму та співпрацю територіальних громад.

Микола СЮСЬКО

радник з регіонального розвитку Закарпатського ЦРМС

Якщо ми говоримо про співробітництво, то задекларували своє бажання інтенсифікувати свою співпрацю Баранинська ОТГ. У них є окремі завдання і проекти із налагодження співпраці як з міжнародними партнерами, так і з іншими об’єднаними громадами, і безпосередньо із Ужгородом. У нас існує спеціальний закон, який регламентує цю сферу суспільних відносин, у них уже є у планах почати активніше співпрацювати з Ужгородом.

Крім того, зростає самостійність та спроможність існуючих громад. Наразі в Баранинській та Іршавській ОТГ мають затверджені стратегії розвитку. Таким чином, усі 6 об’єднаних громад із 1 січня 2019 року почнуть розвиватися згідно зі стратегічними планами.