Подробиці

Юрій СЛАВІК

історик, екскурсовод

Одна із родзинок цієї експозиції – це інтерактивна карта, де можна гортаючи побачити зміни політичних кордонів у Європі з раннього Середньовіччя (ХІ ст), і до ранньо модерного часу. Можна чітко побачити, державні утворення: Угорське королівство, Священна Римська імперія, Польське королівство, Угорщина. Контактні з нашим регіоном, з якими пов’язана історія нашого регіону.

Ось так на одній електронній інтерактивній карті можна простежити зміни політичного та географічного становлення Європи. Це – одна зі складових нової виставкової зали в Ужгородському замку. Експозиція демонструє історію Закарпаття з 8 століття до 1919 року. Відкрита вона за сприяння колег із ЄС – Угорщини. Загальна сума, виділена урядом сусідньої країни, становила близько 10 мільйонів гривень. Манекени, автентичні костюми, історичні образи відтворені майстерною закарпатською художницею Ольгою Скакандій.

Андреа РОНАЙ

науковий секретар Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводора Легоцького

Це одна із найправдивіших експозицій у нашому музеї.  Дуже гарно показано слов’ян, показано їхнє життя. Їхні знаряддя побуту. Крім того, потім показується як прийшли сюди угорські племена. І далі йде вся історія нашого краю. Ми показуємо і королів угорських династій, володарі нашого замку, коли він мав найкращі часи. І показані оригінальні документи із фондів нашого музею, які є родзинками в цій експозиції. Представлені багаті родини нашого краю, які залишили слід у історії. Це і родина Шенборнів. Показано розвиток культурного життя, розвиток ремісництва, духовного життя нашого краю. Це вот такий повний комплекс.

Значна частина коштів пішла на реставрацію приміщення, яке, за словами працівників музею,  фактично не використовувалося ще з 18-того століття і перебувало у аварійному стані. Наразі виставковий зал, площею близько п’ятсот квадратних метрів, відремонтовано, оснащено сучасним опаленням і освітленням та мультимедійними елементами.

Андреа РОНАЙ

науковий секретар Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводора Легоцького

Завдяки нашим угорським партнерам зроблена на сучасному рівні кімната для музейної педагогіки. Для проведення наших науково-освітніх заходів, для роботи із підростаючим поколінням, з молоддю в нас тепер вже є умови. Аби із застосуванням сучасних засобів ми могли з дітками працювати, доводити до них історичні факти і події, проводити такі науково-освітні заходи.

Тішаться новим, по-сучасному створеним експозиціям, й закарпатські екскурсоводи. Кажуть: тепер є змога значно збільшити час перебування туристів в Ужгородському замку, наочно продемонструвати спільну історію Європи та України, ролі Закарпаття, а також відчути ефект присутності.

Юрій СЛАВІК

історик, екскурсовод

Тут на відносно невеликій площі зосереджено ряд цікавих експонатів різних епох, актуальних для нашого регіону. Це дуже спрощує розповідь про Закарпаття, про історію, людей, жителів, традиції. З кожної епохи щось залишилося у нашому краї, в традиціях, в лінгвістиці, культурі, архітектурі. Ця експозиція усе це ілюструє. На стінах, наприклад, можна побачити портрети Льва Даниловича – сина короля Галицького, який деякий час володів частиною Закарпаття (згідно деяких документів), представник Галицько-Волинського князівства. Є представник італійської династії Карл Роберт Анжуйський, з приходом якого починається ера Другетів, графів, які тривалий час володіли нашим замком. Тобто, представники Італії. Є портрет імператриці Марії Терезії – однієї із останніх імператриць Священної римської імперії, жінки-реформатора, яка сильно вплинула на долю Закарпаття, яка легалізувала Мукачівську греко-католицьку єпархію. Тобто, Закарпаття завжди було і з географічної, і з політичної точки зору – в епіцентрі Європи.

У теперішньому вигляді експозиція проіснує щонайменше 10 років, — такими є умови співпраці. Періодично її планують доповнювати, адже загалом опрацьованих з фондів музею експонатів налічується більше 2-х тисяч. Для відвідувачів Ужгородського замку доступ до виставки вільний.