Подробиці

Бути активними, небайдужими, креативними, дружніми, толерантними, вільними, берегти природу, розуміти сутність соціальних процесів та законів добра. Ось основний меседж проекту «Вільний простір» від Громадської організації «Щасливі діти». Ужгородці залучилися підтримкою європейських колег — Словацького агентства з міжнародного розвитку та співробітництва SlovakAid.

Людмила СЮЗЕВА

менеджер проектів ГО «Щасливі діти»

Вільний простір – це великий проект, який передбачає кілька напрямків. Наприклад, «Школа лідерства» для підлітків, екошкола для діток. Крім того, ми маємо наміри зняти роли соціальної тематики, тому у нас є уроки акторської майстерності. У нас все працює від початку – як виникає ідея реалізації, і закінчуючи його переглядами і поширеннями.  Це такий великий шматок роботи, який ми намагаємося частинками у рамках проекту осягнути.

У рамках великого проекту працюють: екошкола, театральна студія, психокорекційні заняття, заняття з робототехніки та «Школа лідерства». Програму занять складали, враховуючи і різносторонні інтереси, і вікові особливості дітей. Намагалися забезпечити і навчання, і виховання, і їхню активну участь у соціальних акціях.

Так, корекційні заняття з психологом розписували за спеціалізованою програмою за найкращими зразками у Європі та світі. Основна мета — зниження рівня тривожності, подолання негативних проявів у спілкуванні, зняття напруги у дітей молодшого шкільного віку. Варто зазначити, що заняття відбуваються у легкій ігровій формі та у невимушеній атмосфері творчості.

Маріанна МИГАЛЬ

практичний психолог

Діти стали більш спокійними і менш тривожними. Їм легше стало спілкуватися та висловлювати власну думку, не хвилюючись за негативне сприйняття. Діти стали більш усміхненими. Усміхнені діти та зацікавлені очі – це той результат, який дозволяє говорити про якісні зміни. Звичайно тут важлива взаємодія з батьками, взаємодія з дітьми, у їхній підтримці.

Дітям саме ігрова форма і допомагає почуватися впевненіше, а спільна творчість сприяє більшій згуртованості та дружності.

Заняття у театральній студії розраховані на дітей 4-5 та 8-11 років. Тут намагаються розкрити творчий та інтелектуальний потенціал, який сприятиме розвиткові малечі. Відпрацьовують також навички взаємодії в суспільстві. Ази сценічного мовлення викладають і старшій групі.

Наталія ОРЄШНІКОВА

головний режисер Закарпатського академічного театру ляльок «Бавка»

Займатися акторською майстерністю можливо у будь-якому віці. Що розвивається? Це увага, по-перше, потім – фантазія. Ми вчимо їх правильно розмовляти, викладаємо ази сценічної мови. Діти ж вони як дорослі – теж мають свої комплекси. От ми і вчимося їх разом долати. Щоб їм було легше жити, поводитися у стресових ситуаціях, справлятися з ними, і при цьому залишатися безпосередніми – це головне.

Діти у студії проживають різні життєві ситуації, пробують себе у різноманітних ролях. Ближче знайомляться та вчаться не боятися говорити при публіці, сміливо триматися у колективі.

Наталя

учасниця театральної студії проектів ГО «Щасливі діти»

Мені подобається займатися у театральній студії. Тут дуже цікаві вправи: ми надуваємо кульки, дихаємо як слоник, робимо усякі мордочки.

Особливу увагу дітей привабила екошкола від «Щасливих дітей». За зразок також узятий європейський досвід екологічного виховання. Інтерактивні уроки, практичні заняття, майстер-класи, проведення дослідів, екскурсій, походів, творчих занять, ігор та квестів. Ось невелика частина програми занять розвитку екологічних виховання та культури.

Альона БУЛИНА

керівник екошколи від ГО «Щасливі діти»

В нашій екологічній школі, яка називається «У гармонії з природою». Діти у неформальній обстановці вивчають природу,  світ, який оточує їх. Знання максимально подаються так, аби діти зрозуміли основне: природа – це не просто вийти одного разу погуляти, це місце, де вони живуть, це їхній дім. А ще наша завдання – навчити берегти. Є заняття, присвячені воді, природі, проблемі засміченості та сміття, забруднення, які види є тощо. Часто діти виконують практичну роботу, аби їм було цікаво.

 Одним із наймасштабніших проектів у рамках «Вільного простору» є «Школа лідерства».  Програма розрахована на підлітків і складається із тренінгів, воркшопів, творчих зустрічей, які спрямовані на активізацію громадської свідомості підлітків, формування лідерські якості, підвищення особистої ефективність. Учасники вчаться розробляти та реалізовувати власні соціальні проекти.

Людмила СЮЗЕВА

менеджер проектів ГО «Щасливі діти»

Школа лідерства – один з напрямків великого проекту «Вільний простір», який реалізовується за підтримки словацького агенства з міжрегіонального розвитку SlovakAid. Під час проекту «Школа лідерства» у нас беруть участь підлітки з міста Ужгорода, з різних шкіл. І ми навчаємо їх азам проектного менеджменту, у нас передбачені різні тренінги, дискусії, творчі вечори. Тобто ми намагаємося згуртувати підлітків і таким чином формувати майбутніх лідерів, які будуть реалізовувати проекти у своїх мікросередовищах, зокрема, у своїх школах і подаватимуть грантові заявки на співфінансування в різні фонди.

Важливо, що із підлітками працюють психологи, які спілкуються зі слухачами як з друзями, невимушено. Разом шукають мотивацію, обговорюють важливі для юні теми, розвивають комунікативні та лідерські якості.

Діана СІДУН-СОВИЧ

практичний психолог

Сучасні підлітки — уже не такі, якими ми були свого часу. Вони більш імпульсивні, більш всесторонньо розвинутий. Але в тому і справа, що з’являються нові комплекси, є свої внутрішні прогалини і проблеми, з якими досить важко комунікувати і жити. Тому такі тренінги дуже потрібні для діток, які відчувають оцю потребу, що їм треба з кимось поспілкуватися, пообніматися, отримати заряд позитиву, поговорити про свої потреби. Адже часто про свої потреби не говорять, це вгамовується оцим соціальним попитом на те, що ти маєш робити.

Окрім тренінгів та воркшопів, проводять і соціальні, волонтерські та благодійній акції. Вчаться аналізувати, пізнавати не тільки себе, але й дізнаватися більше про своїх однолітків.

Юлія ФЕДЬКО

учасниця «Школи лідерства»

В «Школі лідерства» я взагалі з самого початку. Мені тут дуже подобається, ми проводимо дуже багато різних цікавих тренінгів, допомагаємо дітям з малозабезпечених сімей. Насправді, це дуже цікаво, дуже круто. Мені надзвичайно тут подобається.

Юлія МЕЛЕШ

учасниця «Школи лідерства»

Також це дуже корисно для саморозвитку самої людини. Можливо, у майбутньому це буде змога використати при формуванні власного проекту, досвіду. Дуже багато було дітей, які дійсно дуже гарно і глибоко мислять. Мені це сподобалося, адже я також так люблю думати. Можна нарешті комусь відкритися, розповісти те, що думаєш.  

 Також важливим елементом «Школи лідерства» є і профорієнтаційна робота. Коли з підлітками говорять про розуміння професій, призначення, заробітку, кар’єри і кар’єрного зростання. Також учні пишуть власні проекти різноманітного направлення. Вони самостійно планують майбутню роботу, шукають перспективи та можливість реалізації.

Данило САВИЦЬКИЙ

учасник проектів ГО «Щасливі діти»

Я зі своїми друзями займаюся створенням проекту. Нас зацікавила тема екології та допомога громаді. Мета нашого проекту – збирання кришок від пластикових бутилок. Ці кришки можна буде здавати, отримувати за них кошти, а гроші відправляти у фонд школи.

Альона ЛЯХОВИЧ

учасниця проектів ГО «Щасливі діти»

Профорієнтація надзвичайно важлива для нас, бо ми якраз обираємо свій майбутній шлях. Ми створюємо один із проектів, який допоможе учням вибрати свою майбутню професію. Суть в тому, що учні можуть спробувати обрану професію, що допоможе їм. Тут ми знаходимо друзів, спілкуємося, маємо шанси допомогти суспільству.

Учасники «Вільного простору» також спільно проводять дозвілля: якісно і з користю. Зараз планують та готують до випуску соціальний відеоролик екологічної тематики. У майбутньому співпраця із Європейськими колегами буде продовжена, розширюватиметься як тематика, спрямування проектів, так і вікове охоплення.