Подробиці

У селі Тур’я Ремета, на Перечинщині, відбулася зустріч місцевої громади на чолі з сільським головою Михайлом Біганом та рабина з Ізраїлю Моше Равада.  Захід було зініційовано у рамках програми «Майстерня сільських ініціатив», яка працює в Україні вже понад 3 роки. Її мета –  розвивати сільські громади, навчати та створювати можливості для розвитку потенціалу місцевої молоді.

Михайло БІГАН, сільський голова с. Тур’я Ремета

Ну, захід сьогодні заплановано, дійсно, було у зв’язку з тим, що наші учні середньої школи виграли проект по програмі «Майстерня сільських ініціатив» і дві команди нашої школи розробили 2 різні проекти і один серед цих – «Тиша говорить», який передбачає саме упорядкування сільських кладовищ, єврейських кладовищ, і пошукова робота з цього приводу: хто там похований, які люди, чим вони займалися.  Це дуже зацікавило нас, сільську раду, тому що історію села більш-менш ми вже почали вивчати, а от єврейська громада, яка у нас проживала – це, поки що, залишається білою плямою в нашій історії.

У 2018 році тур’я-реметівська громада звернулася за допомогою до Благодійного фонду “І-Ес-Джей-Еф Східна Європа”, який захищає покинуті та занедбані єврейські кладовища у країнах Центральної та Східної Європи. Про звернення дізнався і колишній рабин військово-морських сил Ізраїлю Моше РавАда, який приїхав в Україну з візитом.

Моше РАВАДА, колишній рабин військово-морських сил Ізраїлю

Протягом багатьох років єврейський народ мешкав в Україні, і мешкав він в добрих стосунках з сусідами. І для багатьох духовних лідерів єврейського народу, Україна була Батьківщиною. І, на жаль, Друга світова війна розлучила нас з Україною. Проте, єврейський народ дотримується одного правила: пам’ять про минуле є запорукою майбутнього. Тому ми ретельно зберігаємо спогади й свідчення про минулі часи. Це чудовий проект і ми від щирого серця вітаємо авторів проекту й керівництво школи.     

Школярка Надія разом із подругою долучилися до робіт із упорядкування єврейського кладовища. Їхній проект «Тиша говорить», спрямований на дослідження єврейської спадщини та популяризацію краєзнавчо-пошукової роботи, було відібрано з-поміж 100 шкіл західного регіону.  Дівчина стверджує – проявила ініціативу, бо любить своє село і прагне зробити його кращим.

Надія, переможниця програми «Майстерня сільських ініціатив»

Не знаю як в інших містах, але у нас це зараз дуже модно. Дуже модно допомагати своєму селу і допомагати іншим людям. І історія. Цікавлюся історією, це цікаво, тим більше історія твого села. І дуже сподобалося, неймовірно сподобалося, і хочеться, щоб люди знали, що ти щось зробила для свого села.

Крім того рабину презентували історію села Тур’я Ремета та домовилися про подальшу співпрацю. Наразі «Благодійний фонд І-Ес-Джей-Еф Східна Європа» споруджує огорожі на єврейських кладовищах України, Польщі, Білорусі, Румунії, Сербії та Молдови. Усього за роки існування Фонд привів до ладу 102 єврейські кладовища на території ЄС.