Подробиці

Два погляди на один пам’ятник. Відкриття меморіалу ромам в Мукачеві прогриміло на всю країну. Роми обурені через те, що їх зобразили двірниками. Кажуть, це ображає їх гідність.

Дезидерій ХОНДИ, голова ромського культурного товариства

це якось  принизливо для нас. Всі наші люди проходять там і кажуть — ти дивися шо то там поставили з мітлою, най би ліпле поставили скрипача, або кузнєца ромського — от вона культура наша де вона? Шо вся наша культура з мітьолкою лиш?

Як наслідок роми організували флеш-моб: фотографуються з мітлою і розповідають про свої здобутки.

Рената  БАЛОГ, юрист

я поддерживаю флеш моб, потому что  много ромов стали учителями,  знаю много медсестёр, журналисти, юристи, вот я думаю что он унижает нас, потому что если это памятник, то он должен бить традициям.  

800 кілограмів бронзи, майже 2 з половиною метри зросту — пам’ятник не реальній людині, а збірному образу. Автор скульптури Іван Бровді переконаний, роми повинні пишатися цим пам’ятником, а не ображатися.

Іван БРОВДІ,  скульптор

я рішив зробити просто Будулая, просто символ рома. Я не хотів робити їх якимись принижинеми, нещасними, каліками, подивіться якого  зробив рома., це красень. Кожна жінка позавідує, якби в неї був такий чоловік. Це красота. Шо я буду говорити.Хай роми радуються цьому пам’ятнику і моляться Господу Богу, бо це може і єдиний памятник ромам в світі.

Встановили пам’ятник при в’їзді в Мукачівський ромський табір. Частина місцевого населення все ж пишається ромом-двірником і кажуть, що в цьому нічого принизливого немає.

Іван, мешканець табора

Ми дякуємо за це, за те, що спомнили, що наші люди – це трудні люди, вони роками чистять цей город.

Натомість в організації, що захищає права ромів наголошують – пам’ятник: це стереотипність та дискримінація. Організований флеш-моб підтримали вже не тільки на Закарпатті, але й у всій країні і навіть за кордоном.

Наталія  КОЗИР,  координатор  проектів БФ «Розвиток»

Нас поддержал Киев, нас поддержала Одесса, многие другие города нас поддержали. Много молодёжи ромской — это умные, замечательные ребята, юристы, врачи, учителя с разных стран нам присылают фотографии с метлой. Они розделяют, что это стереотипное отношение к людям.

Іван Бровді переконує – образити нікого не хотів, таку реакцію ромів не розуміє. Каже, що радо зобразить ромів музикантами, але якщо на це знайдеться меценат, бо той, хто виділив кошти на рома-двірника, побачив цей пам’ятник саме таким.