Подробиці

Щороку у квітні День білих орхідей, або ж – День дітей «із пробірки», відзначають у всьому світі. Так, штучне запліднення стає все більш популярним рішенням серед сімей, які не можуть завагітніти природним шляхом. Особливості народжуваності та застосування такої медичної процедури, специфіку стану репродуктивного здоров’я має й Закарпатська область.

Анна ПАЛАГУСИНЕЦЬ, завідуюча обласним центром планування сім’ї

Багато років до цього ми займали одні з перших місць в Україні по народжуваності – у нас була найбільша кількість народжених діток і ми завжди позитивний приріст мали, то за останні три роки в нас народжуваність скоротилася. Спостерігалося біля 18 000 пологів в області щороку. Зараз ми маємо трохи більше 14 000. Це є дуже велика цифра. Уявіть собі, що близько 4000 за три роки зменшилася народжуваність. В цей рік перший раз маємо від’ємний приріст.

За словами лікарів, вік пацієнтів із хворобами репродуктивної системи у краї знизився аж до підліткового та дитячого. Так, через безпліддя та невиношування страждає кожна четверта-п’ята подружня пара. При цьому, таку невтішну статистику спричиняє стан як жіночого, так і чоловічого здоров’я.

Анна ПАЛАГУСИНЕЦЬ, завідуюча обласним центром планування сім’ї

Я би основний меседж сьогодні сказала такий: важливим є профілактика, важливим є догляд, важливим є спостереження, важливим є активне ведення або звернути особливу увагу, починаючи з дівчаток у пубертатному періоді. Тобто ми тоді зможемо уникнути певних якихось проблем у майбутньому, якщо буде особлива увага приділена репродуктивному стану і розвитку в пубертатному періоді дівчаток.

Діагностикою та лікуванням безпліддя в регіоні наразі займається одна клініка. Лікарі закладу намагаються встановити причини недуги, після чого пропонують пацієнтам шляхи її подолання.

Наталія СТРИЖАК, лікар, завідуюча жіночою консультацією клініки

Штучне запліднення включає кілька етапів. Перший етап це є стимуляція яєчників жінки, коли ми досягаємо дозрівання не одної яйцеклітини, як це відбувається в природньому циклі, а кілька, оптимальна кількість – це є до 15. Другий етап це є пункція фолікулів, забір яйцеклітин, яка відбувається в умовах операційної під внутрівенним обезболенням. Але ця методика є амбулаторною процедурою і не потребує госпіталізації пацієнта. Третій етап – це є безпосереднє запліднення в умовах ембріології і культивація до п’ятого дня. І п’ятий етап це є перенос ембріонів в порожнину матки.

Завдяки штучному заплідненню протягом останніх чотирьох років в Ужгороді народилися понад 150 діток. Такі показники лікарі вважають дуже успішними.

Федір КУРТЯК, старший науковий співробітник біологічного факультету УжНУ

В 2017 році ефективність вагітностей сягла вище 60%. Це досить великий показник як для України. Мабуть, не великий, а є найкращий показник, як для України, так і для Європи. Тому що в Європі цей показник є трохи нижчим. От такі речі проводяться в ембріологічній лабораторії і впринципі це допомагає жінкам вилікувати то безпліддя, яке ми маємо, з яким жінки борються.

Головним способом запобігти медичному втручанню у процес запліднення медики все ж називають профілактичні заходи. Здоровий спосіб життя, дотримання гігієни, постійний інтимний партнер та початок статевого життя у зрілому віці – основні методи, які допоможуть убезпечити себе від проблем зі здоров’ям у майбутньому.