Подробиці

Ось цей маленький гірський потік на Свалявщині у квітні 2016-го перетворився на небезпечну водну стихію. Пориви вітру зносили все на своєму шляху – негода зруйнувала дорогу,  виривала дерева, знесла кілька дерев′яних і бетонних мостів. Вирував сильний град, а далі — дощ. Тоді розмило більше кілометра дороги, а також зруйновало берегоукріплення. Місцеві запевняють: це був найжахливіший буревій за останні десятиліття.

Марія Василівна згадує той день із жахом. Її хата, яка знаходиться поміж потічком та двома мостами, виявилася відрізаною від села. Тікати було нікуди, втім негода вщухла, а потужна повінь знесла і укріплення, і місток.

Марія МОРИЛЯК

місцева жителька с. Родникова Гута

За 40 хв буквально велика вода прийшла і так і поїхало, що хотіла – то і понесла. Я доньці дзвоню у Київ, а вона мені: «Мамо, тікайте до ліса!». А куди мені там тікати, там газопровід, а якщо щось станеться. То все було миттєво. Я не думала, що наш місток візьме вода. Він побудований у 1980-х роках, моїм батьком. Він мені тоді казав: «Доню, якщо той наш місток вода забере, то знесе усе село». Він у нас високий, а так вийшло, що одну опорну стінку нам підірвало. Коли утворилася об’єднана громада, то нам зробили опорну стінку і то все.

Тоді негода завдала збитків селу на 4 млн грн. При тому, що річний бюджет Родникової Гути складав 600 тис. грн. Тоді місцеві жителі самотужки взялися  ліквідовувати наслідки негоди: прибирали каміння та повалені дерева, розчищали русло річки, відбудовували містки. А влітку 2016-го Родникова Гута і ще 8 сіл приєдналися до курортної Поляни, ставши об’єднаною територіальною громадою. Завдяки децентралізації, село отримало право на субвенції від держави та можливість розпоряджатися цими коштами самостійно. І ось цього року повністю відновлено асфальтне покриття (вартістю 1,4 млн грн), звели греблі, відновили містки та берегоукріплення (на млн грн). Сама громада не подужала б такого ремонту.

Сергій АРЕНДАШ

в.о. старости сіл Родниківка та Родникова Гута (Полянська ОТГ)

Після того паводку допомагали усі. Допомагала районна рада. Тоді тим громадянам, у котрих позабирало містки виділили по 8 тис грн. А такі підпірні стінки – мусили шукати ми кошти на відновлення.  У першу чергу робили аварійні місця, де була загроза будівлям, дворогосподарствам. Левова частина робіт почалася, коли створилася ОТГ, об’єдналися. На ось цю підпірну стінку виділено було 174 тис, реально сільська рада таких коштів назбирати не могла, багато треба було б економити.

Нове дихання отримали також і місцеві будинки культури у селах громади. Так, у Родниковій Гуті у будівлі сільського клубу також знаходиться  ФАП і бібліотека. Цьогоріч тут зробили капітальний ремонт: повністю замінили дах, вікна та двері — на енергоощадні, утеплили фасад. Загалом роботи обійшлися у 1,3 млн грн. Пані Мар’яна – медик із 27-річним стажем. Тішиться, що відтепер хворих приймає у теплому приміщенні.

Мар’яна  ГАРТАВЕЛ

завідуюча ФАП-ом у с. Родникова Гута (Полянська ОТГ)

Працюю тут 17 років, тут були поточні ремонти, на скільки це було можливо, самі старалися, аби тут було як вдома, затишно. Дуже добре зараз, відчувається: і ліками забезпечують, людям у приміщення приємно зайти, гарно, тепло і приємно. Це людям подобається.

Сергій АРЕНДАШ

в.о. старости сіл Родниківка та Родникова Гута (Полянська ОТГ)

На жаль, коли була Родниківська сільська рада, коштів було дуже мало. У нас підприємств нема на території, і ремонти робилися лише такі косметичні. Після об’єднання пішли значні зміни. Коштів стало більше, почалися роботи, вирішуються поточні проблеми, які треба робити у першу чергу: підпірні стінки, ремонт клубів, ремонт ФАПів. Ми робили проектно-кошторисну документацію, знайшли спонсорів, колег – чеський край Височіна. Разом із Закарпатською облрадою прийнято рішення – кошторис на 990 тис. грн. 

Відремонтовані бюджетні будівлі, облаштовані тротуари та дороги, полагоджене вуличне освітлення, побудовані нові водозатримні стіни та майже біля кожної хати – відновлені містки через річку. Залишилося привести до ладу ще кілька елементів берегоукріплень нижче за течією. Кошти на це уже передбачені у бюджеті-2018. Втім, уже зараз місцеві переконують: відчувають себе більш захищеними. Помічають також й інші позитивні зміни, які відбулися у селі завдяки децентралізації.

Магдалина АРЕНДАШ

директор Родниково-Гутського навчально-виховного комплексу

Психологічно зараз безпечніше, безумовно. Дорога у нас більш-менш нормальна, дамби укріпили, берегоукріплення, дорогу укріпили. Людям безпечніше стає жити, і якщо навіть буде вода, але уже можна прожити легше. Асфальт новий, будинок культури повністю ремонтований, і ззовні, і всередині. Оскільки я керівник школи-садочка, нам відремонтували і електрокотельню, і котельню на тверде паливо. Я з задоволенням кажу: нам у школі зручно і тепло. А це для діток головне.

Неля ПЕТРУС

секретар Полянської ОТГ

Навіть ті, хто були противниками об’єднання, приходять зараз і дякують нам. Там колосальні зроблені зміни: це і ремонт клубу, і берегоукріплюючі стінки, і дорога. Їх бюджет до об’єднання становив близько 600 тис. грн. На сьогодні роботи зроблені понад 4 млн грн. Усі зусилля і кошти спрямовані на віддалені села, щоб підтягнути їхню інфраструктуру до Поляни. А потім маємо надію будемо розвиватися з колосальними темпами.

У плані стратегічного розвитку Полянської об’єднаної територіальної громади основою є популяризація туризму. Прагнуть, аби не тільки Поляна, але й інші села, що входять до ОТГ стали курортними зонами для відпочинку та лікування.  Тому і вкладають, зокрема, значні кошти у розвиток інфраструктури сіл.