Подробиці

Якісні освітні послуги — для кожного — гасло інклюзивно-ресурсного центру, що вже понад рік діє в Ужгороді. Мета центру — допомогти діткам з особливими потребами та певними вадами стати повноцінними членами соціуму. Робота таких центрів запланована у кожному районі області. Їх відкривають в рамках загальноукраїнського освітнього проекту «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації». За словами педагогів, тільки забезпечивши рівний доступ всіх дітей до якісної освіти, забезпечивши права на охорону здоров’я та соціальні послуги, можна збудувати в Україні справжнє європейське суспільство.

В Ужгородському інклюзивно-ресурсному центрі всі заняття відбуваються у формі гри. Заняття — переважно індивідуальні, програму розробляють для кожної дитини окремо. Головне завдання педагогів — навчити дітей базовим навичкам і допомогти їм адаптуватися у звичному суспільстві

Лілія НІКІТІНА практичний психолог

Наше головне завдання – це підготувати дитину до соціума.  Ми готуємо діток не тільки до навчання в школах, але і до відвідування садочка, бо в нас дітки віком від 3 років. Дітки просто вчаться все сприймати, починаючи з того, що дитина просто вчиться сидіти і працювати з чужою дорослою людиною.

 Тут в центрі за рік  роботи заняття відвідали 180 діток віком від 2 до 18 років. Спектр відхилень надзвичайно великий. Хтось потребує всього кілька занять, комусь потрібно кілька місяців для того, аби почати довіряти педагогам.

Лілія НІКІТІНА практичний психолог

В мене є діти з ЗПР, є діти ДЦП, є із розумовою відсталістю, є діти із затримкою мови, є з раннім аутизмом, з різними розладами аутичного спрямування. Дуже широка аудиторія. Всі діти з особливими освітніми потребами. Все, що можна сказати у цих трьох словах, то це все діти – наша категорія.

Крім психологів з дітками працює ще і ряд фахівців-дефектологів. Логопеди зазначають, що мовні вади найчастіше визначають у віці 3,5 років. Аби їх виправити, комусь достатньо півроку, а комусь і втричі більше часу потрібно навіть для незначних покращень. За словами фахівців, значно пришвидшує цей процес і постійна робота вдома, важливо аби з дітками займалися і батьки.

Юлія  ДЕРДА логопед

Якщо це прості порушення мовлення, то достатньо походити на постановку пів року, це якщо прості порушення. Але в нас є дуже складні дітки із різними нозологіями, то тут треба багато часу працювати щоб був результат.  Будь-який результат видно якщо з дитиною тут займаються і якщо батьки докладають постійних зусиль. Відповідно результат є.

Наразі в центрі працює всього 5 фахівців, ще є 5 вільних вакансій. За словами освітян, в області справді бракне дефектологів. Вони вже звернулися до УжНУ і у виші відкрили нові спеціальності з навчання таких спеціалістів.

Ірина КРЕМІНСЬКА директор інклюзивно-ресурсного центру

В нашому центрі перевага іде на спеціальні професії – нам потрібен олігофренопедагог, вчитель-дефектолог, вчитель-реабілітолог, вчитель-логопед і практичні психологи.  ЇХ не вистачає взагалі по Україні і в нашому регіоні зокрема. Ми розраховуємо, що УжНУ випустить фахівців. Але зараз молоді студенти всього на 2 курсі, тобто нам ще три роки їх треба чекати.

Центри розроблені за європейським зразком. Тут навчають діток і з фізичними, і з психологічними вадами. Більшість занять проходять у формі гри і спрямовані на підвищення самооцінки, розвиток дрібної моторики, адже від цього залежить і мова дитини, і її фізичні можливості.

Мілана ПОТУШНЯК лікар-дефектолог

От в нас наприклад ще є такі динозаври цікаві. Це на рахунок, бо дітям часто складно співвідносити число і цифру. От тут є сім динозаврів, ми складаємо сім динозаврів у коробочку. Ще ми їх складаємо за кольором. Це сортування за кольором і ми вчимо кольори так.

На жаль, з кожним роком діток з вадами  стає більше, тому важливо вчасно надати їм допомогу і соціалізувати, аби вони не тільки почували себе повноцінними членами суспільства, але й на практиці були ними.