Подробиці

Вперше у Закарпатському обласному кардіологічному диспансері провели операцію у новому напрямку кардіохірургії — з ендопротезування аорти.

Цей сучасний метод лікування складної судинної патології дозволяє мінімізувати для пацієнта травматичність та всі ризики оперативного втручання, таким чином врятувати життя.  Медики називають такі операції гібридними, одна із особливостей якої — спільна робота команди рентген-,  ендоваскулярних та кардіохірургів.

Павло ЛУКАЧ

завідувач кардіохірургічного відділення Закарпатського обласного кардіологічного диспансеру

Весь світ рухається до малотравматичних та мініінвазивних технологій. Оперативні втручання здійснюються через невеличкі розрізи, які забезпечують доступ до периферичних судин.  Через них, для виконання операцій різної складності, вводяться ендопротези. Раніше подібні втручання потребували величезного травматичного доступу з великим ризиком для життя пацієнта.

Таких операцій в Україні потребують сотні пацієнтів, — зазначають медики. Однак, наразі такі втручання здійснюють не так часто через дороговартісні витратні матеріали та необізнаність пацієнтів (а подекуди і лікарів…) про можливість їхнього здійснення. Разом з тим, вперше за останні роки державою виділені кошти на закупку 60 ендопротезів (раніше щороку їх закуповували не більше п’яти). Пацієнт, якого оперували в Ужгороді, — це чоловік після складної ДТП із численними травмами.

Ігор ДІТКІВСЬКИЙ

ендоваскулярний хірург Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова

Ми зробили ендопротезування аорти. Що це означає? Через невеликий розтин на нозі ми завели спеціальний ендопротез, який перекрив уражену ділянку. Тобто, ми поставили усередину цієї судини ще таку трубку, полімерну, яка завдяки своїм властивостям не пропускає кров. І таким чином ми зміцнюємо ту ділянку, яка була пошкоджена. Ми встановили «каркас» аорти. Він з тоненького дроту, а ззовні покритий тоненькою плівкою, щоб унеможливити кровотечу. 

Саме медичне втручання стало можливим завдяки підтримці та співпраці фахівців обласного кардіодиспансеру та  Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова.

Ігор ДІТКІВСЬКИЙ

ендоваскулярний хірург Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова

Наш інститут є одним із ініціаторів цієї програми, на щастя, у державному бюджеті були виділені кошти на закупівлю цих протезів. Раніше на рік їх купляли на усю територію України всього 5. Зараз, завдяки роботі міністерства, у нас куплено 60 таких протезів. Це величезний крок вперед. Вони розподілені по областям, більшість регіонів отримали цей протез.  І в ургентних випадках наші фахівці, або місцеві спеціалісти зможуть імплантувати і врятувати життя.

Медики зазначають: при належному фінансуванні та сучасному технічному оснащенні такі операції можна вільно здійснювати в Ужгороді. Адже, кадровий потенціал у нас є.

Павло ЛУКАЧ

завідувач кардіохірургічного відділення Закарпатського обласного кардіологічного диспансеру

Якщо у нас буде модель страхової медицини, як у Європі, це буде виходом. Тому що там усе оплачує страхова фірма чи фонд. Подібні операції роблять на потоці, десятки у рік. Наприклад, у Кошицкому центрі (який обслуговує близько 1 млн дорослого населення; приблизно як на Закарпатті) робиться не менше 30-40 операцій на рік.

Варто зазначити, що вартість стент графтів, необхідних при ендопротезуванні аорти, може коливатися від 5,5 до 15 тисяч євро.