Подробиці

Знання іноземної – одне з найбільш необхідних для сучасної людини. Щоб могти успішно опанувати мови, потрібно мати вдосталь ресурсів та можливостей у своєму середовищі. Ми вирішили з’ясувати: які способи вивчення мов є доступними для ужгородців, що вже закінчили школу та університет. Найперше – звернулися до мовних шкіл, яких в обласному центрі Закарпаття є близько десятка. Більшість із них поступово навчають студентів за рівнями, деякі інші ж націлені на розвиток комунікативних навичок.

Леся ТОВКАНЕЦЬ

власниця мовної школи

Спеціалізувалися на початку на англійській мові. Тобто я з нею працювала, я її вивчала, я працювала зі студентами відповідно в цьому напрямку. І в нас перші роки три це була точно тільки англійська мова. А далі поступово ті ж студенти вивчали якісь інші мови і вони не хотіли вивчати їх по старому зразку, а хотіли вивчати їх у такому розмовному плані. От звідти й почалися інші мови: ми почали шукати людей, які мислять так само, як ми, котрі бачать, що от мову можна вивчити спілкуванням, не кажемо без граматики, але без тої граматики, до якої ми звикли.

Після англійської, лідерами серед студентів мовних шкіл є німецька та угорська. Протягом останніх років до таких лінгвістичних компаній звертаються охочі вивчати й західнослов’янські мови. Рідко запитують про іспанську, французьку, і буквально одиниці – про східні іноземні – такі, як японська і китайська.

Леся ТОВКАНЕЦЬ

власниця мовної школи

Насправді ми не проти репетиторства чи самостійного вивчення, просто завжди коли це людина хоче, до прикладу, навчитися спілкуватися, ми завжди рекомендуємо працювати людині в груповому форматі. Тому що коли це є група, і ви спілкуєтеся не тільки з викладачем, а ще й із різними людьми, є в них дуже різні варіації спілкування на самому занятті, це завжди приносить більше результату, ніж коли вона один на один із викладачем.

Альтернативою мовних шкіл та репетиторів є безкоштовні організації. Таких в Ужгороді зовсім небагато. Однак упізнаваним є ресурсно-інформаційний центр «Вікно в Америку». Він чітко спрямований на вивчення англійської.

Юрій ОФІЦИНСЬКИЙ

учасник клубу, співорганізатор speaking-зустрічей

Я час від часу організовую, скажемо так, уроки, заняття в тих клубах, які присвячені певній тематиці. Наприклад, останній, який я організовував, був присвячений вчителям та їхній ролі у житті людини. Ну і другий клуб був власне присвячений комунікації з людьми.

Окрім розмовних, «Вікно в Америку» пропонує відвідувачам чимало інших клубів. Тут можна опанувати базову граматику, долучитися до читання чи кіноклубу.

Юрій ОФІЦИНСЬКИЙ

учасник клубу, співорганізатор speaking-зустрічей

Переважно одні й ті самі люди відвідують ці заняття. Вікова категорія може бути різна: як школярі з 4 класу, так і дорослі люди понад 40 років і навіть старші. Проблеми в цьому нема. Людей єднає те, що вони бажають удосконалити свою англійську мову і практикувати її якнайбільше часу.

Можливості знайти репетитора бажаної мови в Ужгороді є найширшими. До прикладу, не завжди мовні школи пропонують до вивчення чеську. Але знайти фахівця для індивідуальних занять – реально.

Олена МЕДЕНЦІЙ

асистент кафедри словацької філології УжНУ, вчитель чеської мови

На мій погляд, попит на вивчення чеської мови щороку зростає. Не тільки у дітей, не тільки в учнів, а, наприклад, і у старших людей. Звичайно, з чим це може бути звязане, звичайно, перше це вступити у вищі навчальні заклади Чехії, отримати якісну європейську освіту. По-друге, у нас на Закарпатті склалася така традиція, що часто родинами виїжджають на заробітки чи просто змінюють місце проживання.

Як людина, що викладає мову та спостерігає за своїми учнями і студентами, Олена вважає репетиторство найефективнішим методом.

Олена МЕДЕНЦІЙ

асистент кафедри словацької філології УжНУ, вчитель чеської мови

Я б рекомендувала при вивченні будь-якої мови, не тільки чеської, займатися з репетитором. Тому що саме вчитель, викладач може підказати, може направити, може розяснити. При самостійному вивченні мови людина дуже часто допускається різних помилок, які потім набагато важче виправити.

Звичайно, багато й таких, хто береться за вивчення мови самостійно. Це дозволяє розробити найбільш гнучкий та зручний графік уроків та зробити навчальний процес максимально цікавим.

Юлія ТАРАСЮК

самостійно вивчає іспанську протягом року

Перш за все, напевно, тому що я вчила її просто для себе без якоїсь особливої мети. І разом з тим це все дуже легко іде. Іспанська мова насправді дуже проста і дуже логічна. Ця мова сподобалася би перфекціоністам, тому що вона дуже вся по поличках і дуже зручна.

Можна знайти репетиторів і так само викладачів в університеті є, які вчать іспанську мову. Але невелика кількість людей знає іспанську. Але дуже допомагають інтернет-джерела. Можливо, не стільки українською, але російською точно можна дуже багато знайти.

Отож, мовні школи, безкоштовні організації або репетитор – усі ці способи вивчення потроху розвиваються в Ужгороді власними темпами. Урешті, місцеві доводять, що за наявності мотивації можна опанувати мову у найбільш доступний спосіб.