Подробиці

Уже 5-ий рік у Виноградові працює кінний центр «Селід». Тут живуть і лікують людей 6 коней. Сім’я Маргітичів до процесу іпотерапії підходить комплексно, включаючи не тільки лікувальні методики, а й ігрові практики та індивідуальні програми. Плюс до оздоровлення – і навколишня гірська місцевість, і усі природні дари. Пан Ергард із дружиною Ілдикою пройшли спеціалізоване навчання в Угорщині, старша донька подружжя Еміка отримала європейський сертифікат як спеціаліст з верхової їзди та іпотерапії.

Ергард МАРГІТИЧ, власник кінного центру «Селід»

Її виконує не людина, а сам кінь. Кінь має таку базу енергії, емоцій, своїм рухом він відновлює нервову систему у людини, у діток. Навчання ми проходили закордоном, вчилися в Угорщині і Польщі. Відвідували семінари в Україні. Але, як кажуть, поки людина живе, вона вчиться.

Тутешні коні також спеціально підготовлені як для сеансів верхової їзди, так й іпотерапії, тварини спокійні та врівноважені. Дуже важливо враховувати будову спини коня та його ворс, щоби дитині було комфортно сидіти верхи. Оздоровчі сеанси відбуваються за індивідуальною програмою в ігровій формі. Під час занять людей супроводжує тренер. Спілкування з кіньми може бути корисним усім без винятку дітям. А щонайменший курс – 10 занять, вартість одного від 100 гривень.

Ергард МАРГІТИЧ, власник кінного центру «Селід»

Діток саджаємо на коня із 3 років. Багато дітей приходять із різними нервовими розладами, розладами опорно-рухового апарату, діти із ДЦП. До кожної дитини з кожною проблемою – індивідуальний підхід, адже у кожного є свої негаразди, свого характеру. Ми підбираємо відповідні вправи і методики, програми верхової їзди, і так допомагаємо розвиватися дітям.

Лікувальний ефект зумовлений дією двох чинників – психогенного і біомеханічного. Комплексна дія їх на організм сприяє поліпшенню функціонування всіх його органів, тканин і систем. По суті іпотерапія є формою лікувальної фізкультури, в якій інструментами реабілітації є кінь, сам процес верхової їзди та фізичні вправи, які виконує людина під час рухів верхи. До активної роботи залучаються всі групи м’язів. Активна діяльність організму відбувається рефлекторно, оскільки, сидячи на коні, особа інстинктивно прагне зберегти рівновагу, щоб уникнути падіння. Саме в такий спосіб залучаються до активної роботи як здорові, так і уражені м’язи. В Україні ця техніка лікування відносно нова. Випробовувати її почали лише на початку 21-го століття. Втім, у «Селіді» займаються діти і просто із оздоровчою метою, є новачки та уже досвідчені наїзники.

Юлія КЛУБНІКІНА, вчиться верховій їзді

Давно хотілося спробувати – випала нагода, а чому б і ні? Мені наразі треба дуже багато концентруватися, бо я тільки починаю. Так, він допомагає розслабитися.

Іванна ЯЦКАНИЧ, вчиться верховій їзді

Уже сиджу у сідлі майже 2 роки, я просто дуже люблю коней, верхову їзду, подобається цим займатися, чудово проводжу вільний час, розслаблює дуже, неймовірні емоції, раджу усім спробувати.

Також вихованців кінного клубу «Селід» разом з інструкторами запрошують на різноманітні конкурси, фестивалі та семінари. Ще два роки тому виїзди за межі Виноградова були неможливими. Однак, родина Маргітичів кілька років тому виграла малий ґрант від Угорщини та придбала спеціалізований транспорт для перевозки коней. Тепер їздять у різні куточки Закарпаття.

Ергард МАРГІТИЧ, власник кінного центру «Селід»

Сама коневозка – це дуже цікава річ, так званий люкс для коней. Дуже багато нас шукали, щоб ми взяли участь у фестивалях, але у нас не виходило, бо не було як транспортувати коней. Скористалися нагодою того, що Угорщина запровадила програму «Еган Еде». Ми подали малий грант, обґрунтували, на що саме нам потрібні кошти, доцільність їх використання, виграли його. Угорщина і виділила кошти на покупку.

Крім того, у виноградівському «Селіді» застосовують практики ландшафтної та арт-терапії. Для груп дітей організовують спеціальні літні табори: живуть у юртах, їздять верхи, ходять на екскурсії, опановують основи іпотерапії та теорії верхової їзди. Все це супроводжується також відпочинком в екологічно чистій місцевості Закарпаття. Це той позитив, який у поєднанні з реабілітацією неодмінно стане поштовхом для змін на краще.