Вклад Андрія Новака в історію закарпатської медицини є безцінним — Закарпатська обласна клінічна лікарня з 2008 року носить ім’я Андрія Новака, на його честь названа вулиця центральної частини міста, де саме і знаходиться медичний заклад та будинок, в якому проживав Новак.
Андрій Новак народився в 1850 році в селі Руське Поле, Тячівського району, Закарпатської області в панській родині Новаків, яка на той час була однією із заможніших в Закарпатті. Відомий лікар України та Угорщини, вчений і педагог у 1874 році заснував в Ужгороді лікарню, яку очолював до 1920 року. В 1890 році була заснована Ужгородська акушерська школа, де щорічно готували до 60 кваліфікованих акушерів.
Андрій Новак займався просвітницькою діяльністю. У 1872 році в Закарпатті була епідемія холери. Для боротьби з епідемією холери з Будапешта, на прохання окружного медичного начальника в місті Собранце Вікентія Немета, лікарем-епідеміологом, був направлений молодий лікар, доктор Андрій Новак. Відряджений він був скоріше для лікування свого власного здоров’я, ніж для боротьби з холерою, способи лікування якої йому — за його словами «не були знайомі». У нього були хворі легені з кровотечею і кровохарканням.
До того часу його зусиллями був значно розширений діапазон хірургічних втручань в акушерстві та гінекології. Закладені ним у лікарську практику принципи професіоналізму та відданості справі дозволили в подальшому цьому закладові надати статус обласної клінічної лікарні.
У 1873 році, після успішної перемоги над епідемією холери, доктор Андрій Новак був призначений молодшим лікарем, а через рік, після відмови старшого лікаря доктора Прейса, був обраний головним керуючим лікарем Ужгородської лікарні. У рік, коли він прийняв на себе керівництво лікарнею, вона складалася всього з 4 приміщень. Починаючи з 1882 року за декілька років її місткість зросла до 200 стаціонарних місць, що на той час було дуже великим досягненням. Помер Андрій Новак в 90 років в 1940 році.
Сьогодні Закарпатська обласна клінічна лікарня продовжує добрі традиції школи Андрія Новака. Про його діяльність нагадує меморіальна дошка в хірургічному корпусі лікарні і вулиця, названа на його честь.
Кабінет Міністрів на своєму засіданні 25 червня 2008 року прийняв розпорядження «Про присвоєння обласній клінічній лікарні (м. Ужгород) імені Андрія Новака». У 2010 році виповнилося 160 років з дня народження великого патріота рідного краю та організатора охорони здоров’я в Закарпатті.
На даний момент обласна клінічна лікарня в Ужгороді має власний музей.
Одна з його кімнат присвячена основоположникові лікарні — Андрію Новаку. Тут є меблі, зокрема восьмигранний стіл, три старовинні стільця, шафи, які були в робочому кабінеті засновника нинішньої ЗОКЛ. У кутку знаходиться його бюст, на задній частині якого можна побачити ім’я скульптора Яноша Петрідеса, який над ним працював.
— Він зробив заклад лідером закарпатської медицини. Він був її головним лікарем протягом 54 років і 4-х місяців, — говорить головний лікар Юрій Яцина, який погодився провести нам екскурсію по музею обласної лікарні.
Обласна лікарня розпочала свою діяльність 140 років тому з п’яти ліжок. Андрій Новак створив публічний шпиталь, акушерську школу, одним з перших почав використовувати наркоз.
У 2003 році рішенням колективу лікарні за рахунок працівників на території закладу було встановлено бюст видатному землякові. Одна з вулиць поруч з медзакладом має ім’я Новака. На цій вулиці розташований приватний будинок, де лікар мешкав зі своєю сім’єю.
Андрія Новака поховано у місті Ужгород на Кальварії поряд з могилою мера Ужгорода початку століття Міхая Фінціцького. На превеликий жаль, могила цього видатного лікаря знаходиться у занедбаному стані, потребує проведення елементарних робіт — розчищення та впорядкування. Якщо так буде продовжуватись і надалі, вона взагалі може зникнути, адже надгробок вже увійшов в землю. Його обов’язково потрібно замінити. Тільки наразі нема кому… Біля поховання поламаний вандалами забор та розкидані надгробні плити з висіченими на них іменами людей.
Юрій Ломакін, фото автора

Похован Андрій Новак у місті Ужгород на Кальварії поряд з могилою мера Ужгорода початку століття Міхая Фінціцького.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: