Подробиці

6 вишиванок, відтворених із автентичних закарпатських сорочок, в обласному музеї архітектури та побуту презентували учасниці студії вишивки «Косиця».

Кожна із майстринь обрала вишиванку одного із регіонів області.

Учасниці студії створили сучасні копії автентичних сорочок із фондів музею. Мисткині відтворювали шви, якими користувалися на Закарпатті до початку ХХ століття.

Тетяна КОГУТИЧ

організаторка студії традиційної закарпатської вишивки «Косиця»

Це дуже складно, це справжні витвори мистецтва, де поєднується дуже багато технік – у вишивці, у крої, у збирках (що дуже важливо). Унікальність у тому, що на Закарпатті до сих пір ніхто такого не робив. Вважається, що ці шви, які ми вивчали у студії, не побутують зараз, адже популярною є техніки вишивки хрестиком та гладдю, бісерним шитвом. Закарпатська вишивка – це відродження і популяризація національної спадщини. Це речі, у яких можна ходити на свята, виставки, у театри. Тобто, застосування їм у сучасному світі – безліч. І дійсно показує смак людини, яка розбирається у цьому.

Поруч із сучасними копіями, показали і сорочки з колекції музею, що стали взірцем для учасниць студії. Галина Мунчак хоч і давно займається вишивальницькою справою, на заняттях «Косиці» опанувала техніку лічильної гладі. Автентична сорочка від пані Галини навіть взяла участь у Всеукраїнському конкурсі, де отримала високі оцінки.

Галина МУНЧАК

мисткиня

Вони мають назву – сорочка-заспульниця. Цю назву сорочка взяла від техніки вишивки на рукаві. Тобто, в українських сорочках такої техніки нема ніде, вона характерна саме для Закарпаття. Це кольори і любов з першого погляду. Такою технікою я не вишивала ще ніколи до цього, за нитками з вигороду – лічильна гладь майже усюди застосована, це геометрія. Ця сорочка – призерка Всеукраїнського онлайн-конкурсу, де вперше презентувала Закарпаття.

Заняття у студії традиційної закарпатської вишивки «Косиця» уже мають два випуски майстринь. Незабаром стартуватиме третій набір, викладати у якому, окрім організаторів, будуть і випускниці попередніх курсів.