Подробиці

Зібрання «Музичний фольклор ромів Закарпаття» презентували в Ужгороді. Науково-популярне видання вперше зібрало матеріали про багату ромську музичну культуру нашого краю за останні сто років.

Навіть презентація розпочалася з музики – зі звучання чарівного саксофону в руках представника відомої династії ромських музикантів Едуарда Папа. До слова, однин із розділів книги присвячений джазовій музиці.

Едуард ПАП

співавтор книги «Музичний фольклор ромів Закарпаття»

 У музичному училищі я вивчав і класичну музику, але виріс все ж на джазі, приділяв увагу джазовому мистецтву. І саме звернув увагу у підготовці над цією книгою цьому розділові. Для наших нащадків збереглася інформація, біографічні дані та музичні твори. І от музичні твори – це найголовніше. Це дасть великикй поштовх у розвитку ромської культури Закарпаття.

У виданні зібрані унікальні архівні фото і документи про історію відомих ромських музичних династій Закарпаття, які своєю творчістю прославляли наш край далеко за межами нинішньої України. У розділах книги описані традиції і музичні інструменти, міститься інформація про ромську школу і династії музикантів, народні пісні і джазову музику… Тут містять афіші концертів, зокрема «Угорських мелодій». Окремим розділом опубліковані 32 народні ромські пісні, які й досі виконують колективи та співаки в усьому світі. Загалом ромські фольклорні твори разом із нотами були зібрані й опубліковані вперше.

Вільгельм ПАП

співавтор книги «Музичний фольклор ромів Закарпаття»

Вони не були записані до сих пір, передавалися із покоління у покоління.  Наприклад, про ромську народну пісню «Андро вердан друкос нане», яка стала відомою завдяки культовому фільму «Табір іде в небо», ніхто не згадував, що вона походить із Закарпаття. У книзі також є глава, присвячена першій ромській школі, в Ужгороді №14. Вона теж пов’язана із музикою. Пригадую той епізод, коли школі подарували комплект музичних інструментів: скрипки, цимбали, контрабас. Дуже цікавий розділ, що стосується ресторанів Закарпаття. Адже тоді в усій області грали ромські колективи і дуже важко було туди потрапити. Треба було дуже багато чого знати і грати.

Видати книгу вдалося за підтримки керівництва області та Міжнародного фонду «Відродження». Зібрання має на меті не тільки зберегти цей важливий для області культурний пласт, але і побороти певні стереотипи, які склалися у суспільстві щодо ромського населення.