Подробиці

Від географічного центру Європи — до центру економічної активності. Ось основна тема масштабного форуму  «Закарпаття — центр Європи: шлях розвитку і реалізація потенціалу». Захід в Ужгороді зібрав близько двохсот представників місцевого самоврядування області, виконавчої влади, експертів, народних депутатів та громадськості. Говорили про ті ініціативи, які змінюють Україну на локальному рівні, та про причини гальмування деценталізаційних процесів на Закарпатті.

В’ячеслав НЕГОДА

перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ 

Минає 4 роки, коли була прийнята реформа місцевого самоврядування, затверджена Урядом. Цей період дає нам можливість зробити уже певні висновки, скоригувати наші плани з тим, щоб до чергових місцевих виборів ми прийшли готовими для формування нових спроможних громад. Якраз ми і зібралися для того, щоб з’ясувати, в чому є проблеми. Процес формування громад – це річ добровільна. В принципі, оцінили втілення нашої реформи колеги із Європи, представники ЄС і Ради Європи. Вважають, що вона є найуспішніше втіленою, втім хотілося б, аби рівномірно розповсюджувалася територією України.

В Україні шляхом децентралізації уже пішли майже 3,5 тисячі територіальних громад, які сформували більше семи сотень ОТГ. Їхні бюджети та можливості зросли в рази. Втім, у цьому кількісному показнику Закарпаття – пасе задніх. Але уже утворені громади – серед кращих у нашій державі.  Європейські колеги із Програми «U-LEAD» активно долучаються до втілення децентралізаційних процесів. Форум на Закарпатті покликаний стати стимулом до нової хвилі утворень ОТГ.

Андрей ХОРВАТ

заступник директора Програми «U-LEAD з Європою»

Ми дуже задоволені статистикою цієї реформи в Україні. Вважаємо, що децентралізаційні процеси – найуспішніші зміни, які тривають у вашій державі. Одна із причин, чому великий Форум відбувається на Закарпатті – це стимулювання області на створення об’єднаних територіальних громад у регіоні.  Адже таке об’єднання дасть шанс більшому економічному розвитку, створити нові робочі місця, налагодити транскордонну співпрацю і загалом скористатися локальними перевагами, які є на Закарпатті. Децентралізація – це не Урядова реформа, яка нав’язується зверху. Зміни роблять самі громади, люди мають розуміти, що у їхніх силах покращити власні умови життя. Ця реформа говорить, що демократія на локальному рівні – працює.

На Форумі відбулося підписання листа про співпрацю між Тячівською ОТГ (Україна) і містом Мурська Собота (Республіка Словенія). За словами представників місцевого самоврядування, це сприятиме реалізації спільних проектів та вивчення досвіду у розвитку громад.

Іван КОВАЧ

 голова Тячівської об’єднаної територіальної громади

Це уже буде 12 місто, із яким Тячівська об’єднана територіальна громада співпрацюватиме. Це додаткова можливість для реалізації тих планів, які є у громаді. Додаткова можливість, аби зрозуміти сутність місцевого самоврядування і самоврядування європейського формату. Співпраця між міськими головами – це одне. Але тут співпраця усіх категорій, які представляють громаду. І у культурі, і у соціальній сфері, освіті, медицині, і у спорті. Це якраз те, що робить самоврядування таким, яким має бути. Це коли спілкується громада з громадою.

Впровадження соціальних проектів, підтримка перспективних людей у різних галузях, будівництво об’єктів альтернативної енергетики, створення інвестиційного клімату та діяльність потужних підприємств. Цього стосувалася відкрита на Форумі в Ужгороді фотовиставка «Обличчя нових громад».