Подробиці

Корінна ужгородка Вікторія Свалявчик-Цанько уже 12 років – диригент симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії.

Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО

диригент

Це відчуття, коли ти стаєш за оркестр, не зрівняється ні з чим. Це живе спілкування з людьми, контакт, це творення прекрасної симфонічної музики: об’ємної, багатогранної, цікавої. І це мене підкупило на все життя. Я кардинально вирішила: я хочу бути диригентом.

Навчалася  Вікторія у Львівській академії по класу фортепіано. І настав період, коли їй захотілося більшого.

Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО

диригент

Почала займатися приватно в нашого земляка Дашака Богдана Зиноновича, який є доцентом Львівської академії. І так вийшло, що я вирішила поступити, тому що просто займатися не дало би ніякого результату. І він мене підготував. Я поступила на 2 відділ оперо-симфонічного диригування Львівської академії. І паралельно я вчилася на 2 відділах.

Ще студенткою Вікторія спробувала попрацювати диригентом у музичному училищі.

Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО

диригент

Підійшла до директора музичного училища і сказала, що хочу скласти програму. І доїжджаючи (бо вчилася на стаціонарі), я тут проробила програму. Після того, як я дала сольний концерт з  симфонічним  оркестром із солістами Львівської академії, мене взяли тут на роботу.

Перший вихід на велику сцену у Вікторії відбувся у Києві.  Тоді вона мала змогу побути диригентом тимчасово створеного оркестру для звіту Закарпатської області у столиці.

Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО

диригент

І мені надали можливість продиригувати  1 твір «Місяць на небі», де співали мені заслужені артисти України Ільницька і Зубанич. І це відчуття живого оркестру, їхні очі, і ти керуєш цим процесом і робиш з ними спільну музику — це багато чого вартує. Я пам’ятаю, що я вийшла після виступу і мала сльози радості.

Вікторія Свалявчик-Цанько працює керівником симфонічного оркестру Ужгородського державного музучилища імені Д. Задора та в обласній Закарпатській філармонії. Зокрема, репетиції, в колишній синагозі відбуваються майже щоденно. Близько 45 осіб — це велика струнна та майже укомплектована духова групи.

Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО

диригент

Це найкращі граючі музиканти Закарпатської області сидять у нас у симфонічному оркестрі. Вони відтворюють дуже гарну музику. І програми насичені. У нас дуже гарні повні зали. Інколи хочеться більше віддати, ніж дістати. І на концерті ми віддаємо всю глибину музики, композиторів, відчуття, почуття, професійність. Це весь синтез, який ми можемо акумулювати, відтворити шедевр того композитора і донести до слухача.  

Симфонічний оркестр, яким керує Вікторія, виконує чимало музичних творів: від епохи Баха, Моцарта, Бетховена і закінчуючи саундтреками до фільмів, музикою з мультфільмів.

Симфонічний оркестр щоразу зацікавлює глядачів новими проектами. Зважають на пори року та готують програми до усіх святкових днів.

Вікторія СВАЛЯВЧИК-ЦАНЬКО

диригент

Зараз ми готуємося до Дня Валентина. І в нас романтика, любовна лірика. Звичайно, як без «Лебединого озера», «Ромео і Джульєти»? Тобто дуже цікава буде програма у лютому.

Вікторія щаслива, що вдається виховувати свою публіку, взаємообінюватися емоціями з глядачами. Диригентка разом із оркестром гастролювала і за кордоном, вдалося попрацювати в інших країнах. Вікторія разом із чоловіком виховує двох дітей, яким прививає любов до музики, але не нав’язує справу свого життя. Пізні репетиції, часта відсутність вечорами та незмінне – захоплення роботою. Вікторія Свалявчик-Цанько впевнена: музика — це любов. А любов’ю треба ділитися.